Zobacz wszytkie serwisy JOE.pl
blogiblog4u.pl blogiblogasek.pl katalog stronwjo.pl avataryavatary.ork.pl czcionkiczcionki.joe.pl aliasydai.pl, ork.pl, j6.pl tapety tapety.joe.pl obrazkiobrazki na NK
Online: ---
zdrowie i choroby
Szanowny Użytkowniku,
Zanim klikniesz 'Przejdź do serwisu', prosimy o przeczytanie tej informacji.
Zgodnie z art. 13 ust. 1 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO), informujemy, iż Państwa dane osobowe zawarte w plikach cookies są przetwarzane w celu i zakresie niezbędnym do udostępniania niektórych funkcjonalności serwisu. W przypadku braku zgody na takie przetwarzanie prosimy o zmianę ustawień w stosowanej przez Państwa przeglądarce internetowej.
Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest GO-MEDIA, z siedzibą ul. Stanisława Betleja 12 lok 10, 35-303 Rzeszów, VAT-ID: PL792-209-42-66.
Podanie danych jest dobrowolne ale niezbędne w celu świadczenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych i ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, wszelkie wnioski dotyczące wskazanych powyżej praw prosimy kierować na adres email: gomedia@interia.pl.
dane mogą być udostępniane przez Administratora podmiotom: Netsprint S.A., Google LLC, Stroer Digital Operations sp. z o.o., w celu prowadzenia spersonalizowanej reklamy oraz dostępu do niektórych funkcjonalności serwisu.
podane dane będą przetwarzane na podstawie zgody tj. art. 6 ust. 1 pkt i zgodnie z treścią ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.
dane osobowe będą przechowywane do czasu cofnięcia zgody.
ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do GIODO gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych Pani/Pana dotyczących narusza przepisy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
klikmapa.pl
Blog nie aktywny. Dodaj notkę aby usunąć tą informację oraz reklamy w treści bloga
Rasta reggae & Bob Marley

Rasta reggae & Bob MarleySłowo Rastafari składa się z dwóch innych wyrazów ras - oznaczającego głowę oraz tafari - stworzyciela.Dla rasta Jah jest człowiekiem i w człowieku , człowiek i Jah są jednym Ja i Ja czyli I and I. Wszyscy Rasta są zjednoczeni z Jahwe w I and I i wszyscy są równi. Idziemy razem, nikt nie pozostaje w tyle. Jednak Ras Tafari jest Głową. Jest przywódcą. Bo on jest Najwyższym.Ruch Rastafari dzieli się na trzy poszczególne części .Są nimi religia , wymiar społeczno-polityczny i kultura. Przynależność do ruchu Rasta określana jest nie na podstawie poglądów i opinii na jakiś temat, lecz wyznaczona przez owe trzy wymiary życia. Nie istnieje grupa formalna , wszyscy jej uczestnicy są powiązani wiarą w Jah (Dża - jedynego Boga -stworzyciela). Główny elementem religii jest wiara w walkę dobra ze złem (Zło symbolizuje Babilon, a dobro Syjon). Wiara w przyszłość w której Babilon upadnie i zwycięży Syjon - nastanie świat szczęścia, sprawiedliwości, wolności, tolerancji, pokoju, i miłości - Jeruzalem.A przecież najważniejsza walka toczy się w tobie i nikt inny, tylko ty sam decydujesz, czy jesteś w Babilonie, czy już nie, czy wybierasz dobro, czy zło, czy służysz Jah, czy systemowi, który ci nie daje nic oprócz rozpaczy.Wielu Rastamanów nie skupia się na wymiarze filozoficznym i religijnym, ale głównie na muzyce jaką jest reggae. Na pewno nie wszyscy wyznają tą samą religię - ale te religie muszą zawierać wyżej wymienione podstawowe prawdy - oparte głównie na Biblii. Dla Rastamanów ważna jest również kulura afrykańska i środowisko naturalne - ekologia, walka z zanieczyszczeniem (pollution), ratowanie naszej planety - Ziemi, większość z Rastamanów nie zabija zwierząt i jest wegetarianami. Swoją naturalność wyrażają też w ubiorze składającym się z naturalnych rzeczy - wzbudzając zdziwienie ludzi Babilonu.


3 KOLRY

Najczęściej Rastafarianie w swoim ubiorze eksponują trzy kolory : zielony , żółty i czerwony. Nie są one używane tak po prostu. Mają określoną symbolikę. Tworzą one flagę Etiopii. Kolebkę Rastafarianizmu , w którym się narodził i rozkwitł. Poszczególne kolory symbolizują:

zielony - ziemia, ląd Afrykański ,którego spokój zniszczyła kolonizacja. Symbolizuje również kontynent, z którego wywodzą się pierwsi ludzie.

żółty - oznacza złoto zagarnięte przez kolonistów.

czerwony - krew która została przelana podczas walk z najeźdźcą.

Inne znaczenie to liczba trzy - trzy siły - woda, powietrze i ziemia. Z nich jesteśmy stworzeni - siły umysłowa, duchowa i fizyczna. Trzy siły istnienia to mężczyzna ,kobieta i dziecko. Wszystkie one są specyficznie zależne od siebie.


O GANJI
Ganja to po prostu jamajskie określenie liści konopii indyjskich (marihuany, marijuany, kaya, mary jane, trawki czy zioła).W niezapylonych żeńskich kwiatostanach konopi (Cannabis indica, Cannabias sativa i Cannabias ruderalis), a także, ale już w mniejszym stężeniu, w męskich i żeńskich liściach tej rośliny występują pochodne kanabinolu (THC-tetrahydrokannabinol). Mieszanina wysuszonych, nie zapylonych żeńskich kwiatostanów oraz męskich i żeńskich liści to właśnie ganja .Istnieje wiele różnych odmian Cannabis sativa, nazywanych stosownie do miejsca występowania (np. Cannabis indica, Cannabis americana), zasadniczo wciąż jest to ta sama roślina. Zawartość żywicy i kształt zależą od miejscowych warunków. Jeśli konopie uprawiane są na glebach torfowych lub ciężkich w ciepłym, wilgotnym klimacie, to wyrastają wysokie, dorodne rośliny, doskonałe do pozyskiwania włókien. Rośliny uprawiane na glebach piaszczystych, w gorącym, suchym środowisku bogate są w żywicę, którą wydzielają kwitnące szczyty żeńskich kwiatów i która następnie spływa na liście i łodygi. Okres zbiorów konopi przypada pomiędzy lipcem a wrześniem. Szczególnie silną odmianą konopi, znaną jako sinsemilla (dosłownie: bez nasion) można uzyskać, zrywając kwiaty rodzaju męskiego, zanim dojdzie do zapylenia. W wyniku tego zabiegu rosną większe kwiaty żeńskie, które potem wydzielają więcej żywicy.
W żywicy zidentyfikowano ponad 400 związków chemicznych, w tym co najmniej 60 substancji psychoaktywnych kannabinoidów. Jednym z najbardziej aktywnych związków jest d-9-tetrahydrokannabinol (THC), wyizolowany w roku 1966. Marihuana dostępna jest na czarnym rynku w wielu odmianach, różniących się zawartością THC. Słoma (tzw. trawka) zawiera wagowo 1 - 3% THC; sprasowana w kostki żywica (hasz) zawiera 15 - 20% THC, natomiast rzadziej spotykany, gęsty olejek lub nalewka zawiera wagowo 15 - 40% THC.O marihuanie różni ludzie wyrażają różne poglądy. Muzycy twierdzą, że mają natchnienie i lepiej, swobodniej się im gra, gawędziarze że są bardziej dowcipni i interesujący, kochankowie że ich seksualne zdolności i doznania są mocniejsze niż zwykle, a pisarze że ich wyobraźnia nie zna granic. Sceptycy i abstynenci twierdzą, że wrażenia zwiększonych możliwości kreacyjnych są czystą iluzją. Twierdzą, że palacze marihuany są banalni, niechlujni, infantylni, irytujący, nielogiczni i absolutnie bezkrytyczni.DREDY
Nie ma definicji dreadów, ale można mniej więcej określić czym to jest. Są to włosy, których nie przywrócisz do pierwotnej postaci - tzn. przed zdreadowaniem ( ale wymyśliłem słowo : > ). Dready są to włosy nieczesane, skręcone, splątane, zniszczone (niestety) w postaci takich jakby rurek, sznurków. Rozplątanie prawdziwych dreadów graniczy z cudem, jeśli ci się udało to nie miałeś ich tak naprawdę. Z doświadczenia wiem, że niedokręcając dreadów przez kilka miesięcy, możesz ściąć i będziesz mieć ok. 15 cm włosy. Nie trzeba na łyso :)Dread - oznacza strach, niepokój, grozę, dlatego iż pierwsi Rasta żyli w pewnej odległości od społeczeństwa, byli uważani za wyrzutków i ludzie po prostu bali się ich . Inne znaczenie to strach, lęk wobec Boga. Rasta nosi dreadloki, aby wywoływać strach swym wyglądem u ludzi Babilonu, jeśli ma związane , schowane pod beretem to ma pokojowe zamiary. Symbolizuje grzywę lwa znajdującego się na herbie Etiopii , fryzurę pierwszych ludzi na Ziemi , lub Afrykę.Ludzie różnych narodowości noszą dready, niekoniecznie Rastamani. Od pewnego czasu fryzura ta stała się dość powszechną i niestety nawet modną :< , tak więc ludzie ją noszący nie znają nawet przyczyn dla jakich była noszona i jest nadal. Jednak prawdziwe dreadloki - te nie zrobione u fryzjera, noszą Rastamani (fani reggae) i to właśnie oni są większością prezentującą tą fryzurę.Na świecie była to fryzura popularna u ludzi w Indiach, u wczesnych Celtów, postaci biblijnych (Samson - którego siła tkwiła w dreadach) i oczywiście niezliczone plemiona, szczepy afrykańskie i północno - amerykańskie.

HISTORIA

Większość naszych przodków pierwszych ludzi epoki kamienia nosiło dready, pewnie dlatego iż nie mogli ich obcinać, czasać i myli wyłącznie wodą (jeden ze sposobów na zrobienie, wada - długi czas powstawania).Od około 1845 roku do 1910 większość ludzi mieszkających w Indiach Wschodnich zaczęło emigrować do Indii Zachodnich (Ameryka Środkowa Indie ponieważ Kolumb odkrywając Amerykę myślał, że to Indie), a więc do Jamajki. Emigrowali ponieważ kolonialiści potrzebowali taniej siły roboczej - później w celach niewolniczych. Wówczas na Jamajce (jak i większości terenów Indii Wschodnich) było 95% ludzi Czarnej rasy (potomkowie niewolników), 2% Wschodnich Indian 3% Europejczyków i kilku Chińczyków oraz kilku innych narodowości (Arawaków i Indian Karaibskich). W każdym razie, Indianie przynieśli ze sobą swoją kulturę i obyczaje, i pojęcia o istnieniu sadhu - wędrownego ascety, świętego człowieka często z dreadlokami. To jest wspólne do dziś iż tak jak kiedyś sadhu w Indiach żyli w obozach, do dziś większość Rasta ciągle żyje w podobnych. Często żyjących blisko natury, środowiska. Artykuł Dr Ajai Mansinghaja o (możliwie) Hindusach, na których wpłynął Rastafarianizm, z 18 czerwca 1982 w "Daily Gleaner" zawiera wzmiankę z fotografią (datowaną na rok ok. 1910) trzymanych w Instytucie Jamajki. Fotografie ukazują Indian robotników na plantacjach z długimi dreadlokami. Wschodni Indianie na przykład, a więc generalnie stwierdzono iż to oni przynieśli marihuanę (ganje) na Jamajkę.Biblia (Stary Testament) mówi o świętych którzy nawiązywali kontakt z Bogiem, który nakazywał im trzymać się daleko od wina i nakazywał nie obcinanie włosów - które stało się symbolem przymierza z Bogiem i świadectwem (dla Rasta jest to również symbol lwiej grzywy). To jest symbol Boga którego nie możesz usunąć tak po prostu. Podczas inwazji Italii na Etiopię (w 1935) gdzie Haile Selassie został zmuszony do emigracji, wówczas wyspa wojowników Ras Abebe Aregai przysięgła, że dopóki Selassie nie wróci na tron Dawida nikt z nich nie obetnie dreadloków. Fotografie z momentu kiedy Sellasie wrócił do Etiopii w 1941 zostały pokazane w Jamjaskich gazetach. Ras Abebe Aregai i jego druhowie byli pierwszymi Nyabinijczykami.

We wschodniej Afryce Masajscy i Somalijscy żołnierze walczyli przeciwko sile kolonialnej kierowanej przez Jomo Kenyatta . Obrazki tych wojowników o wolność w dreadlockach opublikowano w Daily Gleaner (czołowej gazecie - dzienniku na Jamajce), w 1945. Rastamani zaczęli identyfikować się z ruchem Rasta , z wolnością dla wojowników Afryki i zaczęli sami zapuszczać sobie długie dreadloki. Horace Campbell porusza ten temat w książce "Rasta and Resistance", ale jeśli dreadloki były noszone wcześniej przez Rastamanów (przed 1941) to to nie może być ostateczna przyczyna, jednak jest pewne iż dreadloki odgrywały i odgrywają ogromną rolę w kulturze Rasta. Pierwsi Rasta z dreadami zjawili się w Kingston w 1945, zanim jednak zamieszkali w Kingston - żyli w obozowiskach. Uniwersytecki Raport o Rastafari z 1960 sugeruje ,że dreadlocki zaczęto tworzyć w jakimś obozowisku na szczycie.Dreadlocki nie są czymś, co niewolnicy przywieźli ze sobą kiedy zostali porwani i przywiezieni do Nowego Świata. Jeśli mieli, to kolonialiści zabraniali im je nosić.


JAMAJKA

Jamajka, Jamaica, państwo wyspiarskie w Ameryce Środkowej, na wyspie o tej samej nazwie na Morzu Karaibskim, w archipelagu Wielkich Antyli. Obszar 11 425 km2.

Stolica Kingston, 644 tys. mieszkańców (aglomeracja, 1991).

Większe miasta (dane z 1991 w tys. mieszkańców): Spanish Town 89, Montego Bay 70, May Pen 41, Mandeville 35, Savanna-la-Mar 14.Podzielona administracyjnie na 14 okręgów.

Językiem urzędowym jest angielski.

Waluta narodowa, dolar jamajski, dzieli się na 100 centów.

SŁOWNIK
BABILON- W Biblii Babilon to miasto o rozwiniętych gałęziach przemysłu, w którym rządził pieniądz. Mieszkali w nim ludzie pragnący pieniędzy i zysku. Rządzony był przez okrutnego króla chcącego mieć jak największy majątek. To miasto zamieszkiwali również ludzie pokolenia Judy, którzy różnili się od innych. Żądza władzy i pieniędzy doprowadziły Babilon do upadku.

Babilon dla Rastafarian to zło świata - komercja, pieniądz, ucisk , rasizm, przemoc, materializm, śmierć, konsupcjonizm. To rzeczy których unika rasta. Rasta czują się w współczesnych miastach jak lud Judy czuł się w Babilonie. Rasta chcą żyć w miłości, pokoju, jedności i harmonii. Babilon jest całkowitym zaprzeczeniem tych wartości. Babilon niszczy ziemię, niszczy ludzi i ich umysły. Może dlatego wielu Rasta woli spędzać czas wolny w górach , na wsi , w lesie daleko od zgiełku codzienności. Jednak wszyscy rasta wiedzą że Babilon ponownie upadnie. Tak więc rasta kontynuują swą walkę wiedząc, iż wygrają bo jak to mówi jedno z rastafariańskich haseł "Babylon must fall" (Babilon musi upaść).


JAH-W Biblii Babilon to miasto o rozwiniętych gałęziach przemysłu, w którym rządził pieniądz. Mieszkali w nim ludzie pragnący pieniędzy i zysku. Rządzony był przez okrutnego króla chcącego mieć jak największy majątek. To miasto zamieszkiwali również ludzie pokolenia Judy, którzy różnili się od innych. Żądza władzy i pieniędzy doprowadziły Babilon do upadku.

Babilon dla Rastafarian to zło świata - komercja, pieniądz, ucisk , rasizm, przemoc, materializm, śmierć, konsupcjonizm. To rzeczy których unika rasta. Rasta czują się w współczesnych miastach jak lud Judy czuł się w Babilonie. Rasta chcą żyć w miłości, pokoju, jedności i harmonii. Babilon jest całkowitym zaprzeczeniem tych wartości. Babilon niszczy ziemię, niszczy ludzi i ich umysły. Może dlatego wielu Rasta woli spędzać czas wolny w górach , na wsi , w lesie daleko od zgiełku codzienności. Jednak wszyscy rasta wiedzą że Babilon ponownie upadnie. Tak więc rasta kontynuują swą walkę wiedząc, iż wygrają bo jak to mówi jedno z rastafariańskich haseł "Babylon must fall" (Babilon musi upaść).JA I JA- Ludzi poza rastafariańskim ruchem albo fascynuje albo odpycha mowa Ja, dzięki której ogromna ilość "słów Ja". Zaimek osobowy "Ja" staje się przedrostkiem dla wszystkich tych słów, które tylko możliwe jest zamienić przez jego wstawienie; jest to podkreślenie znaczenie rzeczywistości w pierwszej osobie dla świadomej jaźni. Rastafarianie wciąż mówią o "Ja" i "ja". Odnosi się to jedności mówiącego z Najwyższym (Jah) i z bliźnimi. "Ja i ja" po prostu odnosi się do "mnie" i mojego Boga - jedno "ja" jest m a ł y m ja, a drugie - dużym Ja. Małe ja odnosi do niższej jaźni człowieka, do jego ciała i ego tego ciała, do tej części jego, która narodziła się i umrze. To małe ja doświadcza pragnień, ambicji, niedoli, szczęścia i obawia się śmierci. Jest zewnętrzną powłoką Dużego Ja, narzędziem przez które Duże Ja jest wiecznie żywe, nieśmiertelne lub "prawdziwą" jaźnią, która nigdy ni narodziła się i nie może nigdy umrzeć. To jest duch boskości i świętości tkwiący w głębi każdego. To jest dusza lub czysty duch, lub życiowa energia, to jest krytyczne wszystkowiedzące "trzecie oko", lub trzeci wymiar powszechnego umysłu. Hinduski tekst, Upanishad, nazywa go "Wewnętrznym Nadzorcą": Ten, który zamieszkuje ziemię, jest wewnątrz ziemi, którego ziemia nie zna, którego ciałem jest ziemia i który nadzoruje ziemię od wewnątrz - on jest twoją jaźnią, Wewnętrznym nadzorcą, Nieśmiertelnym. "Jah" jest Dużym "Ja", lub wielkim Duchem Stworzenia, który musi być wyznawany w duchu i w prawdzie. Jah jest dobry dla wszystkich ludzi, mówi pewna pieśń. Tak więc polenenie z tej wyższej sfery dla rastamana jest niedwuznaczne: Całe prawo (Jah) jest zebrane w jednym zdaniu: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego. (List do Galatów 5:14). 'Poznawanie siebie" oznacza dla rastamana podążania w kierunku zespolenia małego "ja" z Dużym "Ja", tak aby małe ja pozostało podniesione w słowach i w myśli, tak aby dana osoba stała się małym ja (jak dziecko) w stosunku do Większego Ja, Ojca i Dawcy. W stosunku do wielkiego powszechnego ducha na wyższym poziomie myśli, osoba musi stać się małym ja. Chrystus rzekł: A Ja, gdy zostanę podniesiony nad ziemię, przyciągnę wszystkich do siebie. (Jan 12:32). Jako lekarz Łukasz widział Chrystusa "wielkim lekarzem", który zjednoczył wyższą połowę Jaźni (Duże Ja) z niższą (małym ja). Mimo swego prostego brzmienia, jest to formuła pełna mocy, rozumiana przez Mistyków. "Samorealizacja' ("Jedność w ja" - "Inity") pochodzi zatem ze zjednoczenia Dużego Ja i małego ja, jak Ojca i Syna. Największa wolność i moc pochodzi z umiejętności rozróżnienia między prawdziwym Ja a naszym ego, fizyczno - umysłową osobowością. Samoświadomość i samodoskonalenie się zawsze nas zbliża do utożsamiania naszego "sumienia" z Dużym Ja. Wynikiem tego jest duchowa siła jako, że otwiera się w ten sposób na niewyczerpaną energię kosmosu: O pozwól mocy zstąpić na mnie ja, Fari Pozwól mocy z Syjonu zstąpić na mnie O daj mi sprawiedliwość, pokój, miłość, Fari. Ksiądz Henry Ward, Centenaryjczyk, był pionierskim teologiem na Jamajce. Jako dziecko, ten wybitny przywódca Kościoła Prezbiteriańskiego, nauczał nas znaczenia Ja i ja w kategoriach drogi życia oraz znaczenia, które trudno zapomnieć Zreasumował to tuż przed śmiercią w maju 1979 roku: Historie mego życia można opowiedzieć w słowach bardzo niewielu. Dawno temu miałem wizję tego co człowiek mógłby osiągnąć, lecz wizja ta ziszczała się tylko wtedy, gdy człowiek umrze dla "siebie", umrze dla wszystkiego, co mogłoby zdarzyć się jego, "osobie". Tak dawno temu, dzięki łasce Boga zdecydowałem żyć dla ludu, dla dzieci, dla narodu i użyć Henry warda jako narzędzia dla tego przedsięwzięcia. Henry Ward umarł wiele lat temu i w wyniku tego dano mu bogactwo i społeczne wyróżnienie. Lecz wszystkie te rzeczy przeszły obok mnie. Nie byłem nimi zainteresowany. Byłem zainteresowany naszym ludem, tym że mogliśmy zbudować naród na chwałę Boga. Gdy uczynisz dwoje jednym i gdy uczynisz wnętrze tak jak zewnętrze, a zewnętrze jak wnętrze, I powyżej jak poniżej, i uczynisz mężczyznę i kobietę jednością... Gdy uczynisz oko w miejscu oka... wtedy wejdziesz do królestwa (Ew. wg św. Tomasza). Do Salome Chrystus powiedział: Jeśli człowiek jest jednaki (tj. zjednoczony), zostanie wypełniony światłością, lecz jeśli jest podzielony, będzie wypełniony ciemnością... Gdy uczynicie dwoje jednością, staniecie się synami ludzkości. I gdy powiecie "Niech poruszy się góra", zostanie poruszona. (Ew. wg św. Tomasza). Słowami jednego z rastafarian: Jest księga, która się we mnie narodziła, a która nigdy nie była ujawniona. Gdy ta księga jest otwarta, duch, który jest boskim natchnieniem, uczy ,nie rzeczy, o których naprawdę nie wiedziałem, że są we mnie. Podczas gdy jest to w teorii prawda, zaniedbana wielka "tajemna wiedza", pominięta jak się wydaje przez Ewangelie, dotyczy wiedzy o różnorodnych blokach i przeszkodach w strukturze umysłowo - cielesnej człowieka, które zdecydowanie przeszkadzają w zjednoczeniu i podróży ducha małego ja do "królestwa'. Te bloki często są tak wbudowane w daną osobę ("stają się ciałem"), że zaczyna ona bronić jak własnej prawdziwej natury, po pewnym czasie nie będąc w stanie odróżnić tej fałszywej natury od świętej natury wzorowanej na Ojcu, Naturze. Przeszkody te powstrzymują od ujrzenia Prawdy i Rzeczywistości takiej, jak jest naprawdę.Tekst pogrubiony

mroweczka91 27/09/2006 09:37:33 [Powrót] KomentujSuper artykuł .wiem więcej ...
Patryk 15/09/2010 18:28:29
| brak www IP: 195.205.12.121


Menu
Strona Główna
FaJnE sTrOnKi


Księga Gości
Ksiega Gości
WpIsZ sIe :P
8

Mój ProfilUlubione


Archiwum 2007
Styczeń
2006
Październik
Wrzesień


Linki
ewci blog:P
kamishi blog:P
justyny i moniki blog:P
moje foty:)
justyny blog
rozkład jazdy zkm
wierszyki


Licznik Odwiedzin
9644


Powered by blogi
aliasy www & piksele